Tren hattı değiştirdiğimi hatırlamıyorum'

Ancak makası kaydırıp hattı birinci hat olarak değiştirmediysem dahi makinistler ikinci hatta girer girmez treni durdurmalıydİ

Tren hattı değiştirdiğimi hatırlamıyorum'

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yol kontrolü yapan kılavuz trenin çarpışması sonucu 9 kişinin hayatını kaybettiği, 92 kişinin de yaralandığı kazayla ilgili soruşturma sürdürülüyor. Gözaltına alınan 3 kişi, emniyette sorgulanırken, haberleşmede kullanılan telsizler incelemeye gönderildi. Şüphelilerin ifadelerinde kaza ile ilgili birbirlerini suçlaması dikkat çekti.

Kontrolör E.E.E., YHT ile çarpışan kılavuz treninin saat 06.10'da Eryaman'daki yerine geldiğini ilgililere ilettiğini söyledi.

TCDD'de görevli hareket kontrol memuru S.Y. ise ifadesinde “Kontrolörün araması üzerine ben de makasçıyı aradım. 6.30 treninin yola çıkmasından önce makası kaydırarak birinci hat olarak değiştirip değiştirmediğini sordum” dedi

SİNYALİZASYON ŞART DEĞİL”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, kazaya sinyalizasyon sistemiyle ilgili sıkıntının sebep olduğu iddialarına şu cevabı verdi: “Sinyalizasyon sistemi demir yollarımızda son birkaç yıldır tesis etmeye başladığımız bir sistemdir. Demir yolu işletmeciliği için olmazsa olmaz bir sistem değil.”

ILICALI: AKLIM ALMIYOR 
YHT'nin test aşamalarında bulunup beş yıllık danışmanlık yapan eski TBMM Ulaştırma Komisyonu üyesi Mustafa Ilıcalı da kazayı Türkiye Gazetesi'ne şu sözlerle değerlendirdi: 

Öğrencileri uğurladı


Tren kazasında hayatını kaybeden Ankara Üniversitesi eski rektör yardımcılarından Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berahitdin Albayrak için Fen Fakültesinde merasim düzenlendi. Törene iştirak eden Albayrak'ın öğrencileri gözyaşlarına hâkim olamadı. Kocatepe Camii'nde öğle namazını müteakip cenaze namazına ise; Bakan Cahit Turhan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Albayrak'ın kızları Hazal ve İzel, tören sırasında sık sık babalarının Türk bayrağına sarılı tabutuna sarılarak ağladı. Kılınan namazın ardından Prof. Dr. Albayrak'ın cenazesi, Kırıkkale'ye götürüldü. Kazada hayatını kaybedenlerden Tahsin Ertaş (48) ile Ebru Erdem Ersan (38) İzmir'de, makinistlerden Adem Yaşar Çankırı, Hulûsi Böler Tokat'ta; Yusuf Yetim Şanlıurfa'da defnedildi.  

Kaynak İHA

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER