Markafoni kapanıyor son dakika

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor: Türkiye’de kırılgan bir sektör ortamı var. Bu durum, özellikle de iş ticarete döküldüğü noktada karşımıza çıkıyor. Kimse birbirini üzmek istemiyor, ancak bu durum bazen olumsuz sonuçlara da yol açıyor. Daha önce birçok girişimin kapanması esnasında, kırgınlıkların, sektörün sevilmeyenlerinin, sadece olumsuz bir şeyler söylemek için ortaya çıkanların ve bariz hataları bile ne olursa olsun savunanların bir araya geldiğini görebilirsiniz.

Markafoni kapanıyor son dakika

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor: Türkiye’de kırılgan bir sektör ortamı var. Bu durum, özellikle de iş ticarete döküldüğü noktada karşımıza çıkıyor. Kimse birbirini üzmek istemiyor, ancak bu durum bazen olumsuz sonuçlara da yol açıyor. Daha önce birçok girişimin kapanması esnasında, kırgınlıkların, sektörün sevilmeyenlerinin, sadece olumsuz bir şeyler söylemek için ortaya çıkanların ve bariz hataları bile ne olursa olsun savunanların bir araya geldiğini görebilirsiniz.

02 Haziran 2017 Cuma 21:19
58 Okunma
Markafoni kapanıyor son dakika

Markafoni'nin 30 Haziran 2017 itibarı ile faaliyetlerini durduracağı kararı üzerine medyadaki yankılanmalar ve spekülasyonlar devam etmekte. Markafoni'nin dahil olduğu Naspers grubunun yaptığı açıklamaya göre; ilk dönemde kazandıkları başarıya rağmen, şirket, bu rekabetli ekonomide sürdürülebilirlik açısından doğru ölçeklenemedi. Açıklama üzerine biraz kafa yorarak, süreci bu duruma getiren olasılıkları sizlere hipotezler olarak sunmak istiyoruz.

Hipotezler

Pasta Payı ve Boyutu

İnternet ne kadar uçsuz bucaksız olsa da, pazarların boyutları ve büyüme oranları bir nebze bellidir. Pazara katılan her marka, yaptığı reklam ve pazarlama çalışmaları ile pastayı büyütmeye katkıda bulunur, aynı zamanda da bu büyüyen pastadan pay almak için uğraşır. En büyük paya sahip olup, lider konumda olsanız dahi giriş bariyeri düşük olan bir pazarda her zaman tehlike altıdasınızdır. Yatırımların bu kadar yoğun olduğu bir piyasada da, benzer iş modelleri bu bariyeri penetre ederken yerinizi sağlama almak zorlaşıyor. N11, Gitti Gidiyor, Hepsiburada gibi pazar yerlerinin pastayı büyütmelerine rağmen, bu durumun Markafoni'nin payını düşürdüğü gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. Farklı bir fikir vermesi için son bir yıldaki Markafoni aramalarının düşüşüne göz atabilirsiniz.

Markafoni’nin 2014 yılında tüm hisselerini alan Naspers’a geçişi öncesinde, performans pazarlaması harcamalarının aylık 650 bin lirayı bulduğunu duyuyoruz. ETİD Başkanı Hakan Orhun ise bu harcamaların doğal olduğunu, çünkü reklam verimliliğini artırdığını söylüyor. Ayrıca bu ajansların komisyon ile çalışmaları sebebiyle, harcanan paranın daha büyük bir gelire işaret ettiğini belirtiyor.

Markafoni, 300 bin dolarla yola çıkan, tanınmış internet yatırımcısı Sina Afra, Ahmet Sarı ve Tolga Tatari ortaklığıyla 2008 yılında kurulan bir “private shopping” sitesi. Sadece referansla üye olunabilen ve alışveriş yapılabilen bu sistem, tüm dünyayla Türkiye’de de değişti.

2011 yılında Para Dergisi’nin bir haberine göre, 2009’dan bu yana kârlı bir şirket hâline gelen Markafoni, her ay yüzde 30-40 ciro artırmış. Perapost Dergisi ve CRIF araştırma şirketinin 2015’in en büyük perakendecileri listesinde Trendyol 21. sırada yer alırken, Markafoni de 60. sıraya yerleşmiş.

Markafoni'nin bu duyurusu ne kadar şok etkisi yaratsa da, geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de dikey genişlemede problem yaşayıp piyasaya veda eden bir çok şirket oldu.

Markalar ile Rekabet

Markafoni'nin en çok büyüme yakaladığı dönemde, büyük markalar e-ticaretten bir haber bir şekilde ürünlerini harici sitelerden satıyorlardı. E-ticaret sistemlerinin yaygınlaşması ile bu markalar in-house ekipler kurarak tüm süreçlerini içerden yönetmeye başladılar. Bu durum Markafoni gibi pazar alanlarını iki noktada vurdu.

1-) Marka Aramaları

Yapılabilecek tek şey iyi bir remarketing kanalı oluşturup Adwords reklamları ile rekabet oluşturmaktır. Fakat yukarıda gördüğünüz gibi Adwords kısmında da rekabet pek mümkün değil. SEO görünürlüğü ne kadar iyi gitse de iki yılda düzenli bir çizgide devam eden Adwords görünürlüğünün, 2017 Ocak ayından itibaren yarı yarıya düştüğünü fark ettik. Bu durum rekabetten ve yıl başında hazırlanan pazarlama stratejisinden kaynaklanıyor olabilir.

2-) Marka Stratejileri

Markaların in-house dijital pazarlama departmanları kurup genç dinamik ekipler oluşturması, yenilikçi pazarlama stratejilerinin önünü açtı. Farklı indirim, kampanya ve fiyat stratejileri uygulamaya başlayan markalar karşısında, onlarca marka barındıran Markafoni, ayak uydurma ve rekabet noktasında sıkıntı yaşayarak ekibi şişirme noktasına yöneltti.

Kargo Problemleri

Levent ve Maslak civarındaki iş merkezlerinde kargo yoğunluğu nedeni ile iş kalitesinin düştüğü öne sürülerek, Markafoni, Trendyol ve Limango gibi markalara kargo yasağı getirilmesi, bu şirketleri o bölgede fiziksel mağaza açma yoluna itti. Bunun harici operasyonel maliyetleri arttırabilecek nedenleri ise; aracı olmaları nedeni ile geciken kargo süreçleri ve ürün iade ile ürün değişimlerinde yaşanan aksaklıklar olarak sıralayabiliriz.

Yüksek Maliyetler

Önceki başlıklarda bahsettiğim gibi büyük markaların e-ticarete girmesi  ile hem dijital pazarlama maliyetlerinin artması hem de kalabalıklaşan kalifiye ekibin giderleri yükseltmesi ile açılayabiliriz bu durumu. Fiziksel mağazalara yönelik yatırımların arttırılması ve devasa bütçeleri tanımladıkları performans pazarlama ajanslarının aldığı yüksek komisyon oranlarıda da maliyetlerin artmasına neden olmuştur. 
 

Markafoni Ardından

Girişte de bahsettiğim gibi, okuduklarınız hipotezlerden ibarettir.  Bahsettiğim konular kanıtlanmış veya onaylanmış olmamalarına rağmen, bu sürece yön vermiş olabilecek bir veya birden çok neden sunmaya çalıştık. Öngörü ve temennilerimizden bir tanesi; Türkiye'de perakende sektöründe, e-ticaretin payının artmasının gerektiğidir. Mevcut durumda pazar yerlerine olan güven sarsılacak olsa da başı çeken şirketler bundan doğrudan etkilenmeyeceklerdir. Bir yandan da ufak ve orta ölçekli kurumlar; gerek güven kaybından gerek ise mevcut fırsatlardan, e-ticaret alt yapılarına yönelip, SEO, Adwords ve tüm dijital pazarlama sektöründeki hareketliliği arttıracaklardır. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.