KOSGEB Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır

Yıllardır iş kurmak isteyenler ve girişimcilerin bir numaralı uğrak noktası olan devlet destekleri, ilk başta KOSGEB olmak üzere bazı devlet kurumları aracılığı ile verilmektedir. Hibe veya da faizsiz kredi şeklinde sunulan devlet desteklerinde KOSGEB’e daha çok başvuru yapılmasının nedeni ise, sunulan hibe paketlerinin kapsamının daha geniş olmasıdır

KOSGEB Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır

KOSGEB Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kişilerin iş kurabilmeleri ya da mevcut işlerini büyütebilmeleri için KOSGEB’e yapacakları her başvuruda, bu eğitim zorunlu olarak karşınıza çıkacaktır. Bir kere eğitime katılmanız ve sertifika almanız halinde ise, tekrar bir eğitim almanıza gerek kalmamaktadır. Eğitimlere başvuru yapmak isteyen kişiler internet üzerinden kontrol yaptıktan sonra, bulundukları şehirde bir eğitim olup olmadığına bakmalıdırlar. Ayrıca, eğitim ilanları sırasında detaylar son derece önemlidir. Çünkü bazı eğitim programları kimi zamanlarda sadece ev hanımları için kimi zamanlarda ise sadece çiftçiler için sunulabilmektedir.

Uygun eğitim programı bulunduktan sonra kişiler kimlikleri ile birlikte kuruma başvuru yapmalıdırlar. KOSGEB’e yapılan başvurularda bazı durumlarda sizi mülakata davet edebilmektedirler. Genellikle başvuruların yoğun olduğu zamanlarda yapılan bu mülakatlarda, hem sizi tanımak hem de yapmak istediğiniz işin detayları hakkında bilgiler sorulacaktır. Eğer bu süreci geçerseniz, ortalama olarak 15 gün sürecek bir eğitim programına dahil olacaksınız. Eğitim süresi tamamlandıktan sonra da sizlere küçük bir test sınavı yapılacaktır. Bu sınavdan başarılı sonuç alanlara da KOSGEB tarafından çıkarılan ve resmi geçerliliği bulunan bir girişimcilik sertifikası verilecektir. Bu sertifika, sizin bundan sonraki süreçte devlet desteklerinden faydalanmanızı sağlayacaktır.

İş Kurma Desteği Ne Kadar Verilir?

Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan kişiler, iş kurma desteği için çok önemli bir adım atmış olacaktır. Ancak, asıl önemli olan süreç bundan sonra başlamaktadır. Kişilere ilk başta iş kurmalarında destek olmak amacıyla verilen 50 bin TL’lik hibeyi almak için, önce işyeri açacağınızı KOSGEB’e iletmeniz, sonrasında da resmi olarak faaliyete geçmeniz gerekmektedir. Kurumun size yapacağı ödemelerde, işletmenizin olması en temel şartlardandır.

İşinizi kurduktan sonra devlet desteği almak ve giderlerinizi karşılamak için, kuruma ikinci bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvurunun sonrasında sizden iş kurma sırasında yaptığınız harcamaları gösteren belgeleri getirmeniz istenecektir. Eğer bu belgeleri eksiksiz bir şekilde dosyalar ve işyerinize gelen kurum görevlilerine teslim ederseniz, ilk desteği alabilirsiniz.

KOSGEB komitesinin göndereceği görevliler, size ilk olarak 50 bin TL’ye kadar finansman sunacaktır. Ayrıca, 50 bin TL’ye kadar alacağınız bu ödemenin herhangi bir geri ödemesi bulunmamaktadır. Bundan dolayı, iş kurma desteği ile en büyük sıkıntıların üstesinden gelmiş olacaksınız. Desteğinizi aldıktan sonra yapacağınız her başvuru işlemi için, proje hazırlamanız gerekmektedir. Eğer projeniz ile birlikte yapacağınız yeni başvurularda komitenin istediği gibi bir hazırlık yapmışsanız, yine bir hibe desteğinden ya da faizsiz devlet kredisinden faydalanabileceksiniz.

Çünkü, KOSGEB destekleri iş kurmak isteyenler, ev hanımları, KOBİ’ler, çiftçiler, hayvancılık yapanlar ya da teknoloji konusunda bir projesi olan kişilere farklı isimler ve miktarlarda sunulmaktadır. Başvuruların geneli iş kurma desteği adı altında yapılsa da, ilerleyen süreçlerde kişilerin sektörel devlet desteklerinde başvuru yaptıkları da bilinmektedir.

İş kurma desteği almak isteyen kişiler, daha hızlı bir şekilde amacına ulaşmak için önce KOSGEB’in internet sitesine giriş yapmalıdır. KOSGEB’in internet sitesinde, kurumlarda verilen girişimcilik eğitimleri ile ilgili tarihler açıklanmaktadır. Burada yaşadığınız bölgeyi seçmeli ve hangi tarihler arasında bir kurs bulunduğuna bakmalısınız. Çünkü, KOSGEB desteği almak isteyen kişiler, öncelikli olarak bu eğitimlere başvuruda bulunmalı, eğitimi tamamlayıp sertifika almaya hak kazanmalıdırlar.  Eğer bu aşama tamamlanmaz ise, bu durumda devlet desteği için KOSGEB’ten istenen sonuç alınamayacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER