Korkutan açıklama! Marmara'da büyük deprem çok yakın!

MARMARA'da beklenen büyük deprem için korkutan bir açıklama daha geldi. İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd.

Korkutan açıklama! Marmara'da büyük deprem çok yakın!

MARMARA'da beklenen büyük deprem için korkutan bir açıklama daha geldi. İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, “Büyük depremler 150-200 yılda bir olur. Bursa’da 7 şiddetinde sarsıntı 1855’te olduğuna göre büyük deprem yaklaşmış” dedi.

Bursa'daki "Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü" etkinliğinde deprem gerçeğini bir kez daha yüzümüze vuran Oğuz Gündoğdu, Bursa'da en son 1855 yılında 7 şiddetinde deprem yaşandığını söyledi. 

BÜYÜK DEPREMLER 150-200 YILDA BİR TEKRARLAR

Büyük depremlerin 150-200 yılda bir tekrarlandığını hatırlatan Gündoğdu şöyle konuştu: “Bursa’da en son 7 şiddetinde deprem 1855 yılında olduğuna göre Bursa için büyük bir deprem yaklaşmış görünüyor. Bu fay harekete geçebilir. İnsanlar tedirgin olabilir ama  paniğe dönüşmesi yanlış. Bir an önce kentsel dönüşüm yapılması lazım.”

BURSA'DA YENİ FAY BULUNDU

Data verilerini gözlemlediklerini anlatan Gündoğdu “Deprem olacağıyla ilgili bir veri yok. Bursa’nın Nilüfer ilçesinde depremi önceden belirleme çalışmalarımız var. Sistemleri kurduk. Verileri kontrol ediyoruz. Depremin 1.5 ay önceden işaretlerini alacağımızı tahmin ediyorum. Bursa’da yeni bulduğumuz fayın mevkiini bilmiyoruz, ama Ürünlü’de yerini cihazlarla belirledik” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER