HSYK'dan ByLock iddiasına açıklama

Hakimler ve Savcılar Kurulu, MİT'ten gelen ByLock'çu listesini iade ederek yeniden incelenmesini istediği iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

HSYK'dan ByLock iddiasına açıklama

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun MİT'ten gelen ByLock'çu hakim ve savcıların listesini iade ederek, yeniden incelenmesini istediği iddialarına açıklama geldi. HSYK, Kurula iletilen ByLock kullanıcısı hakim ve Cumhuriyet savcıları hakkında titizlikle inceleme yapılarak gereğinin yapıldığını duyurdu.

HSYK'dan yapılan açıklamada, bir basın organının internet sitesinde "HSYK'da MİT'ten gelen ByLock'çu liste krizi" başlıklı haber yayınlandığı ifade edildi.

Haberde yer alan, "HSYK'ya ulaşan 400'e yakın FETÖ'cü hakim ve savcılarla ilgili listenin içindeki isimlerin öneminden dolayı MİT'e yeniden kontrol edilmek üzere iade edildiği, bu durumun HSYK içerisinde krize neden olduğu, aynı listenin geri gönderilmesi üzerine yargıçlara operasyon başlatıldığı, bu 400 hakim ve savcının bulunduğu listenin tamamen görevden alınmasının yaratacağı infial ve adalete duyulacak güvenin daha da azalmasına yol açma ihtimali düşünülerek listenin küçük gruplara bölündüğü" iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Bugüne kadar HSYK tarafından MİT'e iade edilen bir liste olmadığına dikkati çekilen açıklamada, Kurula iletilen ByLock kullanıcısı hakim ve Cumhuriyet savcıları hakkında titizlikle inceleme yapılarak ayrım gözetilmeksizin gereğinin yerine getirildiği, listede bulunan tüm hakim ve Cumhuriyet savcıları hakkında soruşturma, görevden uzaklaştırma ve meslekten ihraç işlemleri gerçekleştirildiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 23:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER