Bankaların Konut Kredisi Kampanyaları

Konut kredisi faiz oranları, genellikle bankalar arası rekabet durumlarına göre belirleniyor gibi düşünülse de, faiz oranlarındaki asıl etkili olan Merkez Bankası tarafından alınan faiz oranlarıdır. Bunun beraberinde bankalar arası rekabetten söz etmek daha doğru olacaktır

Bankaların Konut Kredisi Kampanyaları

Bankaların Konut Kredisi Kampanyaları

2017 yılı sonlarına gelindiğinde, bankalar tarafından sunulan kredi paketleri ve konut kredisi faiz oranları  şu şekilde sıralanabilir.

  • Halkbank: Hesaplı Evim Konut Kredisi ile karşımıza çıkan Halkbank, kullanıcıların 120 aya kadar vade seçeneklerinden faydalanmasının yanı sıra, %0,95’ten başlayan faiz oranları ile onlara kredi imkanı sunmaktadır. Buna göre, 100 bin TL’lik kredi kullanan kişiler aylık 1.400,24 TL ödeme yapacak ve vade sonunda da bankaya toplam 169.334,56 TL ödeme yapmış olacaktır.
  • Vakıfbank: Sarı Panjur Halden Anlayan Konut Kredisi ile hizmet sunan Vakıfbank, 120 aylık konut kredisi için sadece %0,96’lık kredi faiz oranı belirlemiştir. Buna göre 100 bin TL değerindeki konut kredisinde ayda 1.407,10 TL ödeme yaparak sahip olacağınız konut kredisine, 170.152,00 TL ödeme yapmış olacaksınız.
  • Türkiye İş Bankası: Genel konut kredisi paketleri ile hizmet sunmaya devam eden Türkiye İş Bankası, 100 bin TL ve 120 ay vadeli konut kredisi için %1,09’dan başlayan faiz oranları ile hizmet sunmaktadır. Bankaya 120 ay sonunda ise 181.089,60 TL ödeme yapılmış olacaktır.
  • QNB Finansbank: Standart Mortgage ismini verdikleri kredi paketi ile hizmet sunan QNB Finansbank, %1,17’den başlayan kredi faiz oranları ile başvuruları kabul etmektedir. Buna göre 100 bin TL için başvuru yapan vatandaşlarımız ayda 1.555,07 TL ödeme yapacak ve bu ödemeler sonunda bankaya 187.772,40 TL ödeme yapmış olacaktır.
  • ING Bank: Sabit Taksitli Mortgage ismi ile konut kredisine ihtiyaç duyanlara hizmet sunan ING Bank, kredi faiz oranı olarak %1,19 üzerinden hizmet sunmaktadır. 100 bin TL için 120 aylık vade seçimi yapan bireyler ayda 1.569,54 TL ödeme yapacak ve vade sonlandığında da bankaya 189.683,80 TL ödeme yapmış olacaktır.
  • Şekerbank: Kiraya Son Konut Kredisi ile kişilerin kolay bir şekilde konut sahibi olmasını amaçlayan Şekerbank, %1,19’dan başlayan faiz oranları ile hizmet sunmaktadır. 100 bin TL ve 120 ay vade seçimi yapacak olan kişiler, aylık bankaya 1.569,54 TL ödeme yapacak ve vade sonuna gelindiğinde de kredinin toplam maliyeti 189.554,80 TL olacaktır.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 Yılında Düşecek Mi?

Konut kredisi faiz oranları 2017 yılının son günlerinde yukarıda belirttiğimiz gibidir. Ancak, her ne kadar konut kredilerinde uygulanmakta olan faiz oranlarında indirime gidilmiş olsa da, bu faiz oranları kişileri memnun edecek düzeylerde değildir. Bundan dolayı daha düşük faiz oranlarını bekleyen kişiler, 2018 yılı için beklentilerin ne yönde olduğunu araştırmaktadır. En başta da belirttiğimiz gibi, bankacılık sektörünün canlandırılması ve para akışının hızlandırılması maksadı ile, faiz oranlarında bir düzenleme beklenmektedir. Daha önce konut kredilerini kapsayacak şekilde yapılan bu düzenlemeler, yine konut kredilerinden başlayarak diğer kredi paketlerinde de kendisini gösterecektir. 

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda, bankaların ve banka kredilerinde daha uygun koşulları bekleyen kişiler için büyük bir düzenleme yapılacağı ve bankacılık sektörünün daha hızlı geliştirilmesi gerektiği dikkatleri çekmekteydi. Bu tarz açıklamalar geldiğinde de tüketiciler doğrudan banka faiz oranlarına bakmaktadırlar. Özellikle konut kredisi çekmek isteyen kişiler, faiz oranlarının düşmesi ile birlikte de hemen harekete geçmektedirler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER