Almanya'dan Türkiye'ye giden vatandaşlarına gözaltı uyarısı

Almanya Dışişleri Bakanlığı, internet sayfasındaki Türkiye ile seyahat uyarısını güncelledi.

Almanya'dan Türkiye'ye giden vatandaşlarına gözaltı uyarısı

Almanya Dışişleri Bakanlığı, internet sayfasındaki Türkiye ile seyahat uyarısını güncelledi. Türkiye'yi ziyaret edecek olan Alman vatandaşlarını keyfi gözaltı ve tutuklama ihtimaline karşı uyaran bakanlık, son dönemde iki ülke arasında yaşanan krizi bu şekilde kullanarak Türkiye'nin turizm potansiyelini de baltalamak istiyor.

Gözaltıların tatil bölgelerinde de olabileceğine işaret eden bakanlık, bu tür uygulamalardan özellikle Türkiye'de özel veya kişisel bağı olan Alman vatandaşlarının, ayrıca Alman ve Türk vatandaşlığı olan kişilerin etkilenebileceğine işaret etti. Bakanlık, Türkiye'nin devletler hukuku çerçevesinde öngörüldüğü gibi tutuklu Alman vatandaşları ile Türkiye'deki Almanya temsilcilerinin görüşebilmesini de geciktirdiğini kaydetti.

'RESMİ BİR UYARI YOK'

Bakanlığın internet sayfasındaki güncelleme ile ilgili bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Türkiye'ye resmi bir seyahat uyarısı yapılmadığını, ancak güncellenen seyahat bilgilendirmesinde muhtemel turistlerin Türkiye'de tehlikelerin varlığını göz önüne almaları gerektiğini söyledi

ANTALYA GİBİ TURİSTİK ŞEHRE GİDERKEN DE…' 

Gabriel, "Bakanlığın seyahat bilgilendirmesinde turistlerin Antalya gibi turistik bir şehre seyahat ederken de tehlikenin varlığını göz önünde bulundurması gerektiğini hatırlattıklarını" ifade etti. Türkiye'ye seyahat etmeyi düşünenlerin kendilerinin bu kararı vermeleri gerektiğini belirten Gabriel, bu kararı kimsenin elinden alamayacaklarını ekledi.

Gabriel, son zamanlarda Türkiye'de gözaltına alınan Alman vatandaşlarının durumlarında görüldüğü üzere birisinin FETÖ'ye yakın veya bu hareketi desteklemesinin Türkiye'de şüpheli olmasına yetebileceğini ve polis ile yargının derhal devreye girebileceğini söyledi.

TÜRKİYE'DE 54 ALMAN TUTUKLU

Türkiye'de tutuklanan Alman vatandaşları sebebiyle Almanya'da özellikle siyasetçiler Türkiye'ye daha sert önlemlerin uygulanmasını istiyor. Bunlar arasında resmi seyahat uyarısı, ekonomik yaptırım, Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakerelerinin askıya alınması ve Gümrük Birliği'nin uzatılmaması gibi konular yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER