Eğitim Masraflarını Karşılamak İçin Nasıl Kredi Alınır?

Öğrenciye kredi adı altında şuan hiçbir bankanın başvuru almadığını en başta belirtmeliyiz. Ancak, bu kesinlikle öğrencilerin kredi kullanamayacağı anlamına gelmemelidir. Sadece birkaç farklı yöntem ile çok yüksek tutarlar olmadan öğrencilerin de kredi almaları mümkündür.

Eğitim Masraflarını Karşılamak İçin Nasıl Kredi Alınır?

Eğitim Masraflarını Karşılamak İçin Nasıl Kredi Alınır?

Öğrencilerin eğitim masrafları için birçok bankanın hazırlamış olduğu eğitim kredisi paketleri bulunmaktadır. Ancak, bu kredi paketleri, öğrencilerin gelir belgesi olmadığından dolayı aile bireylerinin kefil olması ile ya da tamamen onların gelir belgesi ile alınabilecek şekilde hazırlanmaktadır. Durum böyle olunca, öğrencilerin kredi almaları yine çıkmaza girmektedir.

Bu şekilde başvuru yapmak yerine, öğrencilerin gelir belgesi şartı aramayan ve sadece kişilerin kredi notları ile banka sicillerine göre kredi hizmeti bulunan bankalara başvurmaları gerekmektedir. Bunun için başvuru yapılabilecek bankaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • QNB Finansbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Vakıfbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • Aktifbank

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bankaların temel özelliği, öğrencilere yönelik kredi kartı hizmeti sunmasıdır. Eğer bu bankaların sunduğu kredi kartlarından birisini kullanıyorsanız, kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması biraz daha yüksek ihtimaldir. Ancak, kullandığınız kredi kartının borçlarını zamanında ödüyor olmanız, gecikmeye ya da takibe düşmüş borcunuzun olmaması ve kredi kartını da en az 3 aylık sürede kullanıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları tamamlıyorsanız, doğrudan başvuruda bulunabilirsiniz.

Yukarıdaki bankaların yanı sıra, bazı şubesiz bankacılık hizmetlerinden faydalanarak da kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun en güzel örneği, QNB Finansbank bünyesinde sunulmakta olan Enpara hizmetidir. Enpara, kullanıcıların tüm bankacılık faaliyetlerini ücretsiz bir şekilde yapabildiği özel bankacılık hizmetidir. Ücretsiz bir şekilde kullanılabilen Enpara hizmetinde, kişilerin havale, EFT ya da fatura ödeme gibi işlemlerin yanı sıra, anında kredi başvurusu yapmaları da mümkündür. Yine kredi notu ve banka siciline göre değerlendirilecek olan kredi başvurunuzda, onaylanan krediniz için belge hazırlamanıza ya da şubeye gidip imza atmanıza da gerek kalmayacaktır

Bankalara nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına başvuru yapan kişiler, yalnızca ebeveynler ya da düzenli bir işte çalışan kişilerden oluşmamaktadır. Özellikle üniversite eğitimi almakta olan öğrenciler, kimi zaman kişisel harcamalarını karşılayabilmek kimi zamanlarda ise eğitimlerini daha iyi bir şekilde sürdürebilmek adına nakit ihtiyaçları ile karşılaşmaktadırlar. Bunlara son vermek adına bankalara başvursalar da, bankaların gelir belgesi şartı ile kredi sunuyor olmaları, onlar için tamamen bir engeldir. Bunun yerine nasıl bir yöntem izlemesi gerektiğini araştıran öğrenciler her ne kadar kredi kartı başvurusu yapsa da, kredi kartları onlar için 1000 TL’nin altında bir limit ile sunulacağından dolayı, ihtiyaçlarını bu yöntemle de karşılayamayabilirler. Bunun yerine öğrenciye kredi paketi hazırlayan bankalara başvurmaları gerekmektedir.

Belgesiz Kredi Şartları Nelerdir?

Öğrenciye kredi kapsamında kişilerin yapması gereken temel adım, gelir belgesiz kredi başvurusu yapabilecekleri bankayı tercih etmektir. Burada gelir belgesinden kasıt, kişilerin düzenli bir işte çalışıp çalışmadıklarını bankaya belge ile ibraz etmesi ve bu belge ile de aylık ne kadar bir ücret aldıklarını göstermeleridir.

Gelir belgesi şartı aramadan size kredi sunacak olan bankalara baktığımızda ise, durum bundan çok farklıdır. Belge şartına takılmadan kredi başvurusu yapacak olan kişilerin kredi notları en az 1300 ise ve bankalardan daha önce bir takip durumu söz konusu olmamışsa, kredi başvurularına olumlu yanıt almaları mümkündür. Ayrıca, başvuru yapılacak zaman da oldukça önemlidir. Kullandığınız kredi kartının ekstresi hazırlanmışsa ve sizden ödeme bekleniyorsa, kesinlikle ödeme yapmadan başvuruda bulunmamalısınız. Kredi kartı borcunuzun en az asgari tutarını ödedikten sonra yapacağınız başvurulara olumlu yanıt almanız daha muhtemeldir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER