Bitcoin’e Yatırım Yapılır Mı?

Bitcoin’in artık bu kadar gündeme gelmesindeki nedenlere baktığımızda, elde ettiği değer ilk sırada gelmektedir

Bitcoin’e Yatırım Yapılır Mı?

Şuan hem ülkemizde hem de dünyanın birçok noktasında bilinen ve takip edilen Bitcoin, kripto para piyasasının ortaya çıkmasındaki en önemli faktördür. Genel olarak baktığımız zaman, başta Bitcoin olmak üzere diğer tüm kripto para birimlerinin tamamen sanal ortamda işlem gördüğünü belirtebiliriz. Yani, Türk Lirası ya da diğer döviz birimlerindeki gibi elden teslim alınması mümkün değildir. Bitcoin kullanımı da fiziki teslimat yapılmadığından dolayı, yine sanal ortamda kullanılmakta ya da farklı kişilere internet ortamından aktarılabilmektedir.

Bitcoin’in artık bu kadar gündeme gelmesindeki nedenlere baktığımızda, elde ettiği değer ilk sırada gelmektedir. Binlerce lira değere sahip olan ve giderek de artış gösteren Bitcoin, yatırım yapmak isteyen kişilerin dikkatini çekmiştir. Ancak, yatırımcılar tarafından merak edilen birçok durum bulunmaktadır. Kişiler meraklarını giderebilmeleri ve Bitcoin kullanımı konusunda sorun yaşamamaları adına, şu bilgileri aktarabiliriz.

· Bitcoin yatırımı yapacak olan kişilerin bilmesi gereken ilk durum, kullanım alanıdır. Fiziki teslimatı yapılmayan kripto para birimi, hem şuan hem de gelecekte kağıt para ya da madeni para olarak gündeme gelmeyecektir. Bunun nedeni ise, Bitcoin’in herhangi bir ülkeye ya da herhangi bir merkez bankasına ait olmamasıdır. Ayrıca, bu para birimi ortaya çıkarılırken, zaten kağıt para kullanımının engellenmesi amaçlanmıştır. Bundan dolayı, yatırım yapacak kişiler, hiçbir şekilde fiziki olarak kullanamayacaktır.

· Bitcoin fiyatlandırması konusunda da birçok merak edilen durum vardır. Bitcoin’in hangi fiyattan işlem göreceği, tamamen serbest piyasadaki arz ve talebe göre değerlendirilmektedir. Bundan dolayı, dünya çapında Bitcoin’e ne kadar ihtiyaç duyulursa, yatırımcı sayısı ne kadar artarsa ve ülkelerin bu para birimine karşı ilgisi ne kadar artarsa, fiyatlar da o kadar artacaktır. Bunların tam tersi bir durum olduğunda da, fiyatlar düşüşe geçecektir.

· Bitcoin kullanımı konusunda, kişiler isterlerse aracı kurumlardan satın alım işlemi yapabilecek isterlerse de algoritma çözümleyebilmek adına özel bir sistem kurarak, bitcoin madencisi olabilecekler. Çünkü, Bitcoin piyasaya sürülürken, yazılımlar aracılığı ile bu algoritmaların çözülmesi gerekmektedir.

· Her geçen gün Bitcoin’in belirli ülkelerde yasaklandığı ya da ilerleyen dönemlerde yasaklanacağı hakkında haberler gündeme gelmektedir. Bu bilgi doğrudur. Fakat, son birkaç yıldır süre gelen bu durumlar, Bitcoin’e olan ilgiyi daha da arttırmıştır. Öyle ki, bazı ülkelerin kendilerine ait bir dijital para basmaya hazırlandıkları da bilinmektedir. Elbette Bitcoin yatırımında belirli riskler vardır. Ancak, risk alarak yatırım yapacak olan kişilerin, anlık fiyat dalgalanmalarından bile çok ciddi kazançlar elde edecekleri bilinmektedir.

Bitcoin’e Yatırım Yapılır Mı?

Bitcoin kullanımı için yapılan araştırmaların sonucunda, her birey bu alanda yatırım yapmanın ne kadar doğru olacağını araştırmaktadır. Öncelikle, merak edilenler hakkında cevaplar verirken de belirttiğimiz gibi, bu piyasada elbette riskler bulunmaktadır. Zaman zaman Bitcoin fiyatlarının ciddi anlamda düştüğü görülmektedir. Ancak, döviz kurlarına göre çok daha kısa sürelerde fiyat dalgalanmalarının normale döndüğü de görülmektedir.

Şuan yatırım yapma konusunda tereddütleriniz olsa bile, bu piyasayı araştırmanızda fayda vardır. Geleceğin yatırım aracı olarak görülen bu sistemde, hem kısa vadede hem de uzun vadede yatırım yapılabildiğinden dolayı, kararlarınızı uygulamalı olarak da verebilirsiniz.

Son olarak, yatırım yapacak olan kişilere uzmanlar tarafından yapılan tavsiyelere baktığımızda, tam bir ikilem olduğu görülmektedir. Uzmanların bir kısmı, kesinlikle kazanç sağlayabilecek piyasa olduğunu düşünürken bir kısmı da uzun vadede riskli olduğuna değinmektedir. Eğer piyasaya yeni girecekseniz ve ilerleyen dönemlerde asıl kararınızı vermek istiyorsanız, Bitcoin madenciliği yapmak yerine, doğrudan alım satım şeklindeki yatırımlara yönelmelisiniz. Ana sermayenizi kazandıktan sonra ise, daha yüksek bir bütçe ortaya koyarak, Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER