ATM Üzerinden Para Transferi Nasıl Yapılır

Banka şubelerinde bekleyerek zaman kaybetmemek için ATM üzerinden para transferi yaygın bir tercih olup para transferini yaparken dikkat etmemiz ve bilmemiz gereken bazı hususlar vardır.

ATM Üzerinden Para Transferi Nasıl Yapılır

ATM Üzerinden Yapılan Transfer İşlemleri

Kredi kartı ya da banka kartınız yanınızda ise hesabınızdan, Kartlarınız yanınızda değil ise giriş tuşuna basarak kartsız işlemler bölümünde diğer bankalara EFT gönderebilir yada kendi bankanıza havale olarak para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca birçok bankanın da kullandığı cep bank olarak bilinen sistemle atmler den cep telefonu numaralarına da para göndermek mümkündür. Para gönderme işlemini yaparken size gerekli olan bazı bilgiler vardır. Bu bilgiler genellikle telefon numaranız, TC kimlik numaranız, doğum tarihiniz, para göndereceğiniz kişi ya da kuruluşun hesap numarası ya da IBAN numarasıdır. Ayrıca hesap doğrulama açısından para göndereceğiniz kişi ya da kurumun ismini bilmeniz size kolaylık sağlayacaktır.

Para Transferi Yaparken Yapılması Gerekenler

Kartınızı ATM ye taktıktan sonra para yatırma seçeneğinden kendi bankanıza para göndermek istiyorsanız ''Havale'' farklı bir bankaya para göndermek istiyorsanız ''EFT'' seçeneğini seçebilirsiniz. Kartınız yanınızda değil ise giriş tuşuna basarak kartsız işlemler bölümünden devam edebilirsiniz. Daha sonrasında sırasıyla TC kimlik numaranızı ve yanınızda olan Cep telefonu numaranızı sisteme girmeniz gerekmektedir.

Akabinde sistem size para göndereceğiniz IBAN ya da hesap numarasını girmenizi isteyecektir. Bu bilgileri de girdikten sonra giriş tuşuna bastığınız zaman para gönderdiğiniz kişi ya da kurumun bilgileri ekranda görünecektir. Eğer bilgiler doğru ise devam tuşuna basarak yatırmak istediğiniz para miktarını para girişi bölmesine yerleştirebilirsiniz. Paranızın tutarını ekranda gördükten sonra miktar doğru ise onaylıyorsunuz. Son olarak açılan pencerede telefonunuza SMS olarak gelen şifreyi girmenizi isteyecektir. Şifreyi girdikten sonra para yatırma işleminiz onaylanacaktır. ATM üzerinden para transferi işlemini tamamladıktan sonra almış olduğunuz makbuzu saklamayı unutmayınız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER