son dakika patlama haberi! Çok sayıda ölü ve yaralı var

patlamada 25 hayatını kaybetti, 71 kişi yaralandı. İskenderiye kentinde de bir kilisenin önünde patlama oldu. Yaralılar var

son dakika patlama haberi! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Mısır basınına göre ikinci saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi yaralandı.

Mısır'da başkent Kahire'nin kuzeyinde, Nil Deltası'ndaki Garbiya iline bağlı Tanta'daki Saint George Kilisesi'nde meydana gelen patlamada bilgilere göre en az 25 kişi hayatını kaybetti, 71 kişi yaralandı.

Kilisede bir bombanın patlatıldığı ya da intihar bombacısı ihtimalleri değerlendiriliyor.

AÇIK BİR TERÖR EYLEMİ

Mısır devlet televizyonu, Başbakan Şerif İsmail'in olayla ilgili bilgi almak için İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar ile telefonda görüştüğünü aktardı. Başbakan İsmail yaptığı açıklamada olayı "açık bir terör eylemi" olarak nitelendirdi.

Saldırıyla ilgili soruşturma için Mısır Başsavcısı Nebil Sadık'ın görevlendirildiği duyuruldu.   

SİVİL SAVUNMA EKİPLERİ OLAY YERİNDE

Kilisede bir bombanın patlatıldığı ya da intihar bombacısı ihtimalleri değerlendiriliyor. İçişleri Bakanlığına bağlı sivil savunma ekiplerinin olay yerinde incelemeler yaptığı belirtildi.

TÜRKİYE SALDIRIYI KINADI

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da bir kiliseye düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadığını bildirdi.  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Mısır'ın Tanta kentinde bir kilisede meydana gelen, çok sayıda kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olan menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin acılı ailelerine ve tüm Mısır halkına başsağlığı diliyoruz." ifadesi kullanıldı. 

SALDIRIYI ÜSTLENEN OLMADI

Olayın sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.  Hristiyanlar tarafından Hz. İsa'nın Kudüs'te girdiği gün Palmiye Pazarı olarak kutlanıyor. Patlamanın ardından güvenlik güçlerinin kilise civarında başka patlayıcıların da bulunması ihtimaline karşı çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

İKİNCİ BOMBA PATLADI

Tanta kentinde dakikalar sonra ikinci bir patlama meydana geldi. Yerel basına göre ikinci patlama bir polis karakolu hedef alındı.

ARALIK AYINDA DA BİR KİLİSEYE SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

​Kahire’nin en büyük Kıpti katedraline Aralık 2016’da düzenlenen bir saldırıda 25 kişi ölmüş, 49 kişi de yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2017, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER